» Konzultace » Výhody mailování

Když spolu nemluvíme,
nýbrž elektronicky datlíme...

Co si budeme povídat, pro mnoho lidí je docela vopruz sepisovat svou životní situaci do několika pevných vět - a ještě k tomu černé na bílém vypotit otázky.

Mnohem snazší by přeci bylo to jen tak mezi řečí zmínit do telefonu - a okamžitě slyšet, s jakou zpětnou vazbou přijde druhá strana. Nebo se sejít osobně a vidět - jak se u toho druhá strana tváří.

Jenže - ono to elektronické datlení má i určité výhody.

Například je to pomalé. :-)

Cože? Pomalé? To má být výhoda? Dneska přece musí být všechno rychle!

Nemusí...

A ani by nemělo. Někdy je fajn přišlápnout plyn, jindy se hodí zvolnit.

Když člověk své téma pěkně formou pokusu a omylu nacvaká do počítače... a ještě k tomu vyvoslí svoje vlastní otázky - leccos si tím sám před sebou ujasní a ozřejmí. Už jenom toto sepsání mu může přinést takový nadhled a urovnání si myšlenek - že už potom ani nachystanou objednávku neodešle a vystačí si s tím, co má... co ví... a kým je.

A když už se nakonec třeba odhodláte... a sepsané zadání mi elektronicky poskytnete - i já na druhé straně internetu jsem nucen svůj názor na Vaši situaci pěkně popořádku ťukat do klávesnice. To mě přirozeně vede k větší otevřenosti a klidu - než kdybych do Vás něco hustil po telefonu.

A potom je tu ještě jedno zajímavé plus... Když si vyměňujeme elektronická psaníčka - vůbec při tom nemusíme hledat společný termín. Nemusíme si vzájemně blokovat své diáře. Mě může být vcelku ukradené - jestli je pro Vás snazší reflektovat lidský život v deset večer... ve dvě v noci... před obědem, při obědě nebo po něm. A Vám může být vcelku jedno - v kterou denní dobu jsou moje empatické smysly bystré.

V ideálním případě sepíšete své zadání, když na to máte zrovna prostor a klid. A navíc se k tomu můžete i vracet... a vyhotovit to navícekrát. A já rovněž mohu své vyjádření k Vašim otázkám tvořit ve chvílích, kdy na to mám náladu a cítím se pro to fit. A také si to můžu rozložit a nejprve si vytvořit hrubou představu - a vracet se k ní a navícekrát ji doladit.

Nemusí to tak být vždy - ale pokud nejsme nuceni najít společný termín a plácnout si, že "to uděláme příští středu ve 14:30"... mohlo by to vést k vyšší kvalitě Vašich otázek i mnou poskytované zpětné vazby.

A když obdržíte mou odpověď - můžete se k ní také vracet. Přečíst si ji nejprve ve shonu v práci nebo v metru. A později si ji prohlédnout, když je vzduch čistý... a máte volněji. A třeba ji zkouknout i s odstupem času.

----------------------------

A ještě jedna subjektivní výhoda, kterou Vám nabízím... Žil jsem rok v zahraničí a odnesl si takovou zkušenost - že český pravopis je mnohem záludnější než pravopis leckterého cizího jazyka. A tak Vám slibuji - že Vás nebudu soudit podle překlepů nebo pravopisných nedostatků. Sesmolte to tak, jak to umíte... a pusťte to z hlavy. Ohledně tohoto jsem člověk poměrně benevolentní. (Ano... jsou tací lidé, kteří češtině vládnou natolik, že jim tato poznámka pod čarou může přijít úsměvná, či bezpředmětná... - Ale mám zkušenost, že leckomu se při četbě tohoto posledního odstavce může ulevit.)


Sdílejte nebo si vytiskněte: