» Texty » Kniha Žít » Kapitola 15

Miluj občas věci
- které nemáš ;-)

Milý čtenáři... přestože jsme se v předešlé kapitole zabývali především neviditelnými emocemi v našem vnitřním světě - ve skutečnosti je ta nastíněná hra na milování - daleko univerzálnější... a lze ji úspěšně prožívat i v konfrontaci s věcnými potřebami našeho běžného dne.

A dokonce onen proud naší niterné lásky můžeme uplatnit i v otázkách našich individuálních materiálních zálib.

Co tím myslím?

Sleduj:

V předešlé kapitole jsme si ukázali tu zajímavou pointu - že člověk může milovat i to, co mu chybí.

To je ale náramně praktické ve světě reálných hmatatelných věcí.

Řekněme například, že nějaká rodina s dětmi vlastní menší levnější automobil z druhé ruky... a docela se v něm při cestování - musí tísnit. A otec této rodiny - vášnivý řidič - jistě zná jinou konkrétní značku a tip vozidla, které by mu přišlo pro život daleko příhodnější - a které by rád vlastnil... a moc by ho těšilo takovému vozidlu na silnicích velet... a své nejbližší v něm hýčkat. Jenže... - nemají na toto vysněné vozidlo peníze. Co mohou dělat?

Tak například mohou být nasraní - jak je život nespravedlivý... a jak se politici o rodiny s dětmi neumí postarat... a neumí je dostatečně finančně zabezpečit.

Avšak být navztekaný - to obvykle docela kazí náladu a potěšení ze všech těch okolních krás světa.

Nebo se mohou začít hnát za penězi. Manželka si přibere druhé zaměstnání... a její partner vedle stávající práce začne lidem navíc po večerech nutit pojišťovací smlouvy. Možná že takto na vysněnou velkou luxusní obdivovanou káru našetří.

Takový přístup však zrovna dvakrát člověku radosti do žil také nedodá.

A tady právě vyvstává ta možnost - že například dotyčný otec rodiny zachová klid... nebude nutně fanaticky přibírat výdělečné činnosti... a bude alespoň vysněný automobil milovat - ačkoliv jej nyní nemá.

Proč?

Tak za prvé - láska hory přenáší... a proud vášně funguje jako účinný magnetismus, který ohýbá drobné i větší náhody v náš prospěch... a vyšlapává nám cestu k tomu, co milujeme.

Pokud tedy občas náš tatínek miluje vytoužené vozidlo - a je mu u toho jednoduše dobře... může mu to přihrát překvapivé shody okolností:

Možná jej v práci nečekaně povýší... a citelně mu zvýší plat - takže zanedlouho na auto v pohodě našetří.

Nebo možná objeví zčistajasna jiné zaměstnání, kde dostane k dispozici své vysněné auto jako služební vůz - a bude mít dovoleno jej používat i pro soukromé účely.

Nebo se doslechnou v pravý čas - o velmi výhodné možnosti odkoupit daného miláčka na čtyřech kolech z druhé ruky.

Nebo jim jej někdo daruje - i to se stává... a sám jsem to s rodinou v obdobném duchu před pár lety zažil.

Ale i kdyby se neděly žádné hmatatelné zázraky... a získání reálného vozu by bylo v nedohlednu... i tak nám naše láska k něčemu, co nám schází - přináší jiné a možná ještě užitečnější výhody.

Proud této srdečné síly - nám totiž minimálně přináší okamžitou úlevu... a zvedá nám náladu.

Když náš hypotetický živitel rodiny miluje nějaké vysněné auto, na které nyní nemá prostředky ke koupi - ve chvílích svého vášnivého citu směrem k obdivovaném autíčku přeci nemá prostor být naštvaný na život. Už jenom možnost milovat něco vzdáleného - je totiž hodně naplňující relaxace, která nám zpříjemní leckteré odpoledne... i kdybychom svého vytouženého ocelového oře nikdy v budoucnu neřídili.

A i když necháme na chvíli zahořet své srdce pro nějakou moderní věc... a necháme směrem k tomuto předmětu vytrysknout pramen naší životní řeky - i takový druh "konzumní" lásky má dostatečnou mystickou sílu na to, aby zahříval celou naši duši... celé naše tělo... i naše okolí... a léčil tak naše chmury - a vnášel do běžného života světlo štěstí.

Jediné, na co je snad třeba si dát pozor, je riziko - aby se z toho nestala fanatická povinnost.

Pokud si někdo řekne, že bude od rána do večera vehementně milovat všechny věci, které mu chybí - brzo na to dojede. Protože v tom nebude upřímný živelný proud, nýbrž se to stane pouhou mrtvou intelektuální otročinou. A otročina nás pomalu ale jistě ubíjí.

Takže když už náš tatík miluje auto, které nemá, ale po kterém touží - měl by tak činit opravdu jenom občas - když na tuto formu odpočinku má náladu. Když to z jeho nitra vychází samo od sebe jasným proudem, který lze cítit... a který samovolně přináší nepochopitelnou okamžitou radost.

Tuto "samovolnost", kdy z nás láska vychází svou vlastní silou - aniž bychom se o to museli snažit - tuto "samovolnost" ostatně doporučuji ve většině předchozích kapitol.

Když si člověk sedne do křesla... vezme si tablet... a prohlíží fotky oblíbeného silničního modelu auta s tím, že si užije ten proud lásky k tomu vozidlu - ale když se žádný proud k autům ne a ne dostavit - a žádná úleva nepřichází... je lepší toho nechat a odložit to na jindy.

...

Když to zobecním - potom Ti, milý čtenáři, doporučuji veškeré životní hry, které popisuji v této knize - zkoušet provozovat jenom tu a tam. Když se na to zrovna cítíš... když to něco přináší... a když Tě to těší. Jindy se na to klidně vyprdni... a nech to ležet.

I já sám to tak dělám. Občas si na tu možnost - hrát si chvíli v proudu niterného citu - vzpomenu... a na chvíli se tomu věnuji... ale často to v tomto duchu nehrotím - a přistupuji k sobě i okolí jakkoli jinak zrovna potřebuji.

Jen tak mimochodem - nějaké další náměty k psychologickým hrám jsou předloženy na mých dalších webovkách www.vypravim.cz - například v tématu "Zdraví" - klidně tam mrkni pro inspiraci.

...

Úplně na závěr prozradím, že někdy pomáhá, když milujeme úplně jakýkoliv fenomén, který nám zrovna schází - nemusí to být jenom emoce nebo předmět, ale klidně cokoliv dalšího chybějícího.

Opravdu to nechce přehánět - ale třeba si na to vzpomeneš ve chvíli, kdy Ti to půjde samo od sebe - a kdy Ti to alespoň na chvíli zvedne náladu.


Pár příkladů ze života:

Máš chuť začít podnikat... ale nenapadá Tě - čeho by se Tvůj budoucí byznys mohl týkat?

Potom Ti chybí dobrý nápad. Můžeš tedy zkusit milovat Tvůj dobrý nápad. I když jej zatím nemáš v hlavě - i tak ten nedostupný nápad zkus milovat, ačkoliv vůbec netušíš, jak bude vypadat, až jednoho dne dorazí.

Nemůžeš si vybrat vhodný typ chytrého telefonu?

Potom Ti chybí příznivý výběr. Zkus tedy milovat dosud nerealizovaný výběr - ačkoliv nevíš, jak ten výběr bude vypadat - až se jedné chvíle uskuteční.

Založili jste s kamarády rockovou kapelu... poctivě v garáži cvičíte... rádi byste uspořádali koncert - ale nemáte fanoušky?

Potom Vám chybí fanoušci... Můžeš tedy zkusit Vaše budoucí fanoušky milovat už nyní - i když vůbec netušíš, jací lidé to jsou... a kde se nyní pohybují. Ona si je ta Tvá přítomná láska stejně telepaticky najde.

...

Jak jsem již řekl... nenuť se do toho. Nechce to přehánět.

Ale občas Ti to třeba samovolně vytryskne ze srdce... poteče to... a Tebe to darem oblaží. :-)

A při troše štěstí se Ti Tvou každodenní cestou možná stanou i hodně nepravděpodobné náhody, které Ti milovaný fenomén postupně přihrají.

Přeju Ti úlevu a naplnění,
Tomáš Urban

Sdílejte nebo si vytiskněte: